5 nepravd a omylů o dinosaurech

Dinosauři jsou stále velmi populární téma a v dnešní době vám k tomu, abych se o nich něco dozvěděli stačí jen pár kliknutí. Může se však stát, že nalezené informace mohou být zastaralé, nepřesné nebo naprosto zavádějící. V tomto článku se na pět takových tvrzení podíváme.

1. Všichni dinosauři byli obrovští

Ačkoliv by to tak podle populárních druhů, jako jsou například tyranosaurus, triceratops, stegosaurus nebo brachiosaurus mohlo vypadat, dinosauři se vyskytovali v obrovském množství tvarů a velikostí, které se odvíjelo od prostředí a podmínek, ve kterých žili. Od drobného opeřeného scansoripteryxe velkého asi jako holub, přes zvláštně vypadajícího rohatého regaliceratopse, až po obrovského dlouhokrkého argentinosaura vážícího jako celé stádo slonů.

2. Všichni dinosauři vyhynuli

Přestože typičtí dinosauři už dávno nežijí, jedné malé skupince se přece jen podařilo přežít do dnešní doby. Vyvinula se z malých masožravých dinosaurů a každý den je vídáme všude okolo nás. Jsou to ptáci.

3. Dinosauři žili ve stejné době a na stejném místě

Geologické období, ve kterém většina dinosaurů žila, se nazývá mesozoikum, česky druhohory. Druhohory se dále dělí na tři hlavní období: trias, juru a křídu. V triasu se objevili první dinosauři a postupně začali osidlovat prakontinent zvaný Pangea. Ten se postupem času začal rozpadat na jednotlivé světadíly. Jura byla zlatým věkem dinosaurů, kteří zcela ovládli planetu. V křídě už kontinenty začaly připomínat dnešní rozložení. Na konci toho období došlo k vyhynutí neptačích dinosaurů a mnoha dalších pravěkých tvorů dopadem asteroidu do oblasti dnešního Mexického zálivu.

4. Dinosauři byli hloupí a nemotorní

Tato mylná představa byla hojně rozšířená přibližně do 60. let minulého století, kdy byli dinosauři srovnáváni s dnešními plazy, kteří jsou aktivní podle teploty jejich prostředí. Od 70. let se s novými objevy začala zpřesňovat naše představa o životě dinosaurů. Nálezy opeřených druhů dokázaly příbuznost s ptáky a s tím spojenou teplokrevnost a aktivitu. Některé druhy žily ve skupinách a pečovaly o svá mláďata. U malých dravců mohla inteligence dosáhnout úrovně dnešních krkavcovitých ptáků, rozhodně však nešlo o inteligenci jako u velociraptorů z Jurského parku.

5. Dinosauři a člověk žili ve stejné době

Žádný člověk moderního typu neměl šanci potkat živého neptačího dinosaura. Vyhynutí těchto plazů spadá do konce období křídy, před přibližně 66 miliony let. Nejstarší známé zkameněliny našich předků pocházejí z doby před přibližně 4 miliony let a nejstarší známé nálezy člověka moderního typu, Homo sapiens, pocházejí z doby před přibližně 210 000 lety.