Čínský nález odhalil zkamenělinu pravěkého savce, který zaútočil na dinosaura

Zkamenělina malého masožravého savce útočícího na býložravého dinosaura z doby před 125 miliony let byla odkryta v čínské provincii Liaoning, kde se nachází oblast známá jako "Čínské dinosauří Pompeje." Zkameněliny z této lokality vznikly během výbuchu sopky, kdy silné proudy bahna zakryly krajinu a všechna zvířata i rostliny, které jim stály v cestě. To také napomohlo k jejich výjimečně dobrému zachování

Zmínění  bojovnící na život a na smrt patřili k rodům Repenomamus a Psittacosaurus. Jejich kompletní kostry byly zachovány do nejmenších detailů a v polohách, v jakých byli během posledních okamžiků svého života.

Repenomamus ("plazí savec") byl rodem masožravého savce, který žil na území dnešní Číny před 125 - 123 miliony let. Dosahoval délky kolem 70 centimetrů, což je velikost vačice nebo jezevce. Ve své době patřil mezi největší savce na Zemi. Žádný ze zástupců této skupiny nepřežil do současnosti.

Psittacosaurus ("papouščí ještěr", podle lebky a zobáku podobnému papouščímu) byl rodem malého dvounohého býložravého dinosaura příbuzného s mnohem většími a známějšími rohatými dinosaury jako byl triceratops nebo torosaurus. Žil na území dnešní Číny, Mongolska Ruska a Thajska před 126 - 101 miliony let. V dospělosti dosahoval délky kolem 2 metrů. Kvůli velkému množství nálezů patří mezi dinosaury s nejlépe prostudovaným životním cyklem. Podle velikosti mozku se zřejmě jednalo o dinosaura s velmi složitými vzorci chování a dobře vyvinutým zrakem a čichem. Z ocasu mu vyrůstaly dlouhé štětiny, které zřejmě sloužily během námluv

Z polohy obou koster vyplývalo, že nebýt přírodní katastrofy, která oba živočichy zastihla, souboj by zřejmě vyhrál útočící savec. Jeho zuby byly zaklesnuty do hrudního koše dinosaura, kam mu zřejmě zasadil smrtelnou ránu, zatímco jednou tlapou se přidržoval jeho nohy. Napadený býložravec zase svíral ve svém zobáku další z tlap útočníka. Už dříve byl známý nález kostí mláďat psittacosaura v oblasti břicha repenomama, nebylo však jasné, zda je ulovil, nebo pouze objevil jejich zbytky. Tento nález však představuje jeden z prvních přímých důkazů, že savci aktivně lovili dinosaury. Při délce necelých 50 centimetrů u repenomama a 120 centimetrů u psittacosaura ani jeden z účastníků ještě nedosáhl dospělosti. Vykopávky v této oblasti budou pokračovat i nadále v naději, že se podaří zjistit další informace ohledně vzájemných vztahů mezi těmito dvěma skupinami živočichů.

 

Doporučené produkty1