Parasaurolophus

Zákakldní informace

Výška: 5 metrů
Délka: 9,5 metru
Hmotnost: 2,5 tuny
Období: svrchní křída (před 75,5-73 miliony let)
Naleziště: Severní Amerika
Potrava: rostliny

Parasaurolophus [parasaurolofus] patří do skupiny býložravých dinosaurů zvaných hadrosauři nebo také kachnozobí dinosauři, kvůli podobnosti jejich široké tlamy s kachním zobákem. Jeho jméno odkazuje na zdánlivou podobnost s příbuzným rodem Saurolophus, jehož jméno v překladu znamená ještěří hřeben.
V současnosti jsou uznávány tři druhy parasaurolopha, z nichž nejznámější je Parasaurolophus walkeri, pojmenovaný na počest sira Byrona Edmunda Walkera, tehdejšího předsedy představenstva královského muzea kanadské provincie Ontario. Popsán byl v roce 1922 kanadským paleontologem Williamem Parksem.

Charakteritika

Nejnápadnějším znakem tohoto býložravce byl dlouhý trubicovitý hřeben na hlavě napojený na nosní dutiny zvířete. Ačkoliv jeho funkce nebyla dodnes dostatečně objasněna, předpokládá se, že sloužil ke komunikaci mezi členy vlastního druhu prostřednictvím hlasitých zvuků, k rozlišení od příbuzných druhů
a částečně pomáhal ovládat tělesnou teplotu. Díky této zvláštní ozdobě mohla délka lebky dosáhnout až 2 metrů.

Za bezzubým zobákem se nacházelo množství malých zubů, které zpracovávaly potravu způsobem připomínajícím přežvykování dnešních býložravých savců.

Podobně jako ostatní hadrosauři se i Parasaurolophus dokázal pohybovat jak po dvou, tak i po čtyřech končetinách. Čtyřnohý způsob pohybu zřejmě využíval během pastvy na nízkých rostlinách, zatímco po dvou se pohyboval při běhu, kdy přední část těla vyvažoval silný ocas nebo pokud potřeboval dosáhnout na vysoko rostoucí potravu.

Způsob života

Parasaurolophus obýval vlhké a bažinaté oblasti dnešní Severní Ameriky, jeho početní zastoupení v rámci ostatních druhů však nebylo příliš výrazné. Živil se jehličím borovic, listím a větvičkami. Spolu s ním zde žili například rohatí dinosauři z rodů Styracosaurus, Chasmosaurus nebo Centrosaurus, obrnění dinosauři Edmontonia a Euplocephalus nebo dravci jako Albertosaurus a Teratophoneus.

V populární kultuře

Tohoto dinosaura zřejmě nejvíc proslavila filmová série Jurský park/Jurský svět (1993-2022). Velmi ikonická je scéna z filmu Ztracený svět: Jurský park (1997), kde se skupina lovců snaží odchytit samce přezdívaného Elvis. Dále se Parasaurlophus objevili například v dětském seriálu Král dinosaurů (2005) nebo v jedné z epizod minisérie Prehistorický park (2006).

– Alpharaptor

Zdroj obrázku: Wikipedia - https://cs.wikipedia.org/wiki/Parasaurolophus