zkamenělina

Produkty

Otestováno Kubíkem
Zkamenělina trilobitaZkamenělina trilobita

Zkamenělina trilobita

SKLADEM
492 Kč
Nádherná zkamenělina trilobita, pravěkého členovce, který brázdil moře v období prvohor.
Otestováno Kubíkem
Velká kniha DinosauřiVelká kniha Dinosauři

Velká kniha Dinosauři

Externí sklad
399 Kč
Velká kniha s měkkým obalem, která nabízí nejen fakta o dinosaurech, ale také o jejich výskytu o tom jak se dinosaurus rekonstruuje nebo…
Dinosauři a jiná pravěká zvířata

Dinosauři a jiná pravěká zvířata

Externí sklad
499 Kč
Kniha pro dino odborníky. Mnoho ilustrací dinosaurů, ale také přírody a pravěkých zvířat. Není to jen obyčejná kniha o dinosaurech. V této…

Články

Čínský nález odhalil zkamenělinu pravěkého savce, který zaútočil na dinosaura

Čínský nález odhalil zkamenělinu pravěkého savce, který zaútočil na dinosaura

Ačkoliv savci během většiny období druhohor připomínali svým tvarem a velikostí krysám podobná zvířátka, během období křídy už dosáhli takových rozměrů, že si mohli troufnout i na některé menší druhy dinosaurů, jako byl papouškovi podobný psittacosaurus. Jeden takový případ popisuje i nedávný nález z Číny.


K čemu ankylosauři používali své kyjovité ocasy?

K čemu ankylosauři používali své kyjovité ocasy?

Ankylosauři byli čtyřnoží býložraví dinosauři, jejichž těla byla kryta kostěnými destičkami a trny, které tvořily neprostupný pancíř. Některé druhy měly navíc na konci ocasu kostěnou palici, která je považována za obranný prostředek proti masožravým dinosaurům. Paleontologové však nedávno přišli s novou teorií, podle níž tyto kyje mohly složít také v mezidruhových soubojích o území nebo samice.


Brazilský spinosaurus měl tlamu jako pelikán

Brazilský spinosaurus měl tlamu jako pelikán

Spinosauridi byla skupina dvounohých masožravých dinosaurů z období křídy s typicky úzkými krokodýlými lebkami a velkými drápy, které se skvěle hodily k lovu ryb a dalších vodních živočichů. Zkameněliny nejstarších spinosauridů byly nalezeny ve Velké Británii a Španělsku, ale také v Africe a Jižní Americe. A právě na posledním zmíněném kontinentu, konkrétně na území dnešní Brazílie, žil jeden z nejpodivnějších zástupců této skupiny, Irriatator challengeri.


Burianosaurus

Burianosaurus

Dinosauří nálezy na území České republiky jsou poměrně vzácné. Je to dáno především tím, že Evropu v období druhohor tvořilo jen pár ostrůvků pevniny obklopených mělkým subtropickým mořem. Ačkoliv už v minulosti byly hlášeny objevy zkamenělých stop nebo kostí, jejich zařazení bylo vždy nejisté. To se však změnilo před 20 lety v roce 2003, kdy lékař a amatérský sběratel zkamenělin, Michal Moučka, který se vydal do lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku hledat zkameněliny ústřic. Místo toho však narazil na kus kosti vyčnívající ze země spolu s několika dalšími úlomky. Nález byl v roce 2017 paleontology Danielem Madziou, Clintonem Boydem a Martinem Mazuchem popsán jako historicky první prokazatelně nalezený dinosaurus na našem území. Dostal jméno Burianosaurus augustai, podle dvou velikánů české paleontologie - profesora Josefa Augusty a malíře Zdeňka Buriana.


Věční rivalové

Věční rivalové

Muzeum přírodních věd v americkém státě Severní Karolína bude od roku 2021 vystavovat jedinečnou zkamenělinu zachycující boj na život a na smrt mezi masožravým Tyrannosaurem rexem a rohatým býložravcem druhu Triceratops horridus.


Dinosauří objev v čínské restauraci

Dinosauří objev v čínské restauraci

Nečekaný nález ohlásil návštěvník restaurace v čínském městě Le-šan v provincii Sečuán. Během čekání na jídlo si totiž všiml na nádvoří zmíněného podniku okrouhlých prohlubní s pravidelnými rozestupy, které mu nepřipadaly jen tak obyčejné.


Nově objevený abelisaurus byl menší než jeho příbuzní

Nově objevený abelisaurus byl menší než jeho příbuzní

Minulý rok paleontologové oznámili obejv nového rodu a druhu masožravého dinosaura, který patřil mezi abelisaury z oblasti Patagonie, na území jihoamerického státu Argentina. Tento dinosaurus žil na Zemi na konci období křídy před přibližně 90 miliony let. Byl pojmenován Elemgasem nubilus. Od špičky čenihu po ocas měřil kolem 4 metrů a vysoký byl asi 2 metry. Jeho rodové jméno je odvozeno od božstva místních původních obyvatel a druhové jméno odkazuje na neobvykle mlžné počasí, které panovalo během expedice, která nakonec vedla k jeho ojbevení.


V Thajsku byl objeven jeden z nejstarších jihoasijských rychlonohých dinosaurů

V Thajsku byl objeven jeden z nejstarších jihoasijských rychlonohých dinosaurů

Většina z nás si Thajsko spojí s dovolenou u moře nebo s výlety za památkami. Málokdo však tuší, že je také významným paleontologickým nalezištěm, které přineslo důkaz o existenci jednoho z nejstarších rychlonohých ptakopánvých dinosaurů na území Jižní Asie. Dostal jméno Minimocursor phunoiensis.


Tip na výlet: Dinosauria Museum Prague

Tip na výlet: Dinosauria Museum Prague

Pokud jste už se svými dětmi navštívili některý z mnoha dinoparků nebo snad dokonce i Národní muzeum či brněnský Anthropos, určitě vás zaujme i tato netradiční expozice, která se nachází nedaleko pražského Letiště Václava Havla. V Dinosauria Museum Prague si na ploše 4 000 metrů čtverečních můžete prohlédnout skutečné kostry dinosaurů a vodních plazů, detailně zpracované modely pravěkých tvorů v životní velikosti, které byly vytvořeny podle současných poznatků a velkou sbírku zkamenělin, hornin a minerálů čítající celkem 6 000 kusů.


Vědci objevili 256 zkamenělých titanosauřích vajec

Vědci objevili 256 zkamenělých titanosauřích vajec

Senzační nález ohlásili paleontologové z údolí indické řeky Narmada. Objevili zde totiž 92 zkamenělých snůšek o celkovém počtu 256 vajec, která patřila titanosaurům, dlouhokrkým býložravým dinosaurům.


Obrnění ankylosauři mohli znít jako ptáci

Obrnění ankylosauři mohli znít jako ptáci

Různé filmy a pohádky často vykreslují neptačí dinosaury, tedy všechny dinosaury kromě ptáků, jako monstra s děsivým řevem. Skutečnost však může být pro některé trochu zklamáním. Přestože je zvuková komunikace dinosaurů pořád ještě z větší části zahalena rouškou tajemství, podle současných poznatků se jejich zvuky podobaly těm, které vydávají jejich dnešní nejbližší příbuzní - ptáci a krokodýli. Tato zjištění dále potvrzuje i nedávný nález části dýchacího ústrojí, přesněji hrtanu čtyřnohého býložravého dinosaura pinacosaura, který pařil mezi opancéřované ankylosaury.


Microraptor mohl lovit podobně jako dnešní sokoli

Microraptor mohl lovit podobně jako dnešní sokoli

Microraptor byl druh malého opeřeného dinosaura, který žil v období křídy na území dnešní Číny. Dosahoval velikosti vrány a je znám z množství dokonale zachovalých zakamenělin, které obsahují také otisky peří a kůže. Jejich zkoumáním bylo zjištěno, že peří mělo za života tmavou barvu s kovovými odlesky. Někdy je označován také jako čytřkřídlý dinosaurus, kvůli dlouhým perům - letkám - které se nacházely jak na horních, tak i dolních končetinách. Ačkoliv by se dalo říct, že měl pár křídel navíc, svými letovými schopnostmi by se nejspíš nedokázal vyrovnat dnešním opeřencům, se kterými byl blízce příbuzný.


Jak fungovaly krky největších dlouhokrkých dinosaurů

Jak fungovaly krky největších dlouhokrkých dinosaurů

Dlouhokrcí býložraví dinosauři, známí také jako sauropodi, byli největší suchozemští živočichové, jací kdy kráčeli po Zemi. Mnohé neuplné nálezy koster naznačují, že se u některých druhů vyvinuly krky dlouhé více než 10 metrů. Kvůli svým rozměrům jsou však tito dinosauři také jedni z nejméně známých. Pro tak obrovské ostatky je totiž potřeba velké množství usazenin, ve kterých by mohly zkamenět, nemluvě o tom, že je hladoví dravci mohli roztahat po okolí.


Apatosaurus

Apatosaurus

Zkameněliny apatosaura byly poprvé nalezeny koncem 19. století v Severní Americe. Apatosaurus je často nazýván také Brontosaurus – zmatek ve jméně tohoto druhu vznikl při určování dvou fosilií objevených stejným paleontologem – Othnielem C. Marshem, který v letech 1877 a 1879 pojmenoval dva druhy, které se následně ukázaly být exempláři stejného dinosaura, podle tradice se tedy ponechalo druhu jméno původní – apatosaurus. Zvolený název pochází z řečtiny a je složeninou slov apate (ošidný) a sauro (ještěr), jelikož původně kosti poukazovaly na předpoklad vodního živočicha, ale později se ukázalo, že se jedná o suchozemský druh. Apatosauři žili ve středním období druhohor (jura), přibližně 155-150 milionů let před našim letopočtem. V současné době je rozeznáváno více druhů apatosaurů, z nichž za největšího je považován Apatosaurus louisae.


Austrálie hlásí nález nejstarších pterosauřích pozůstatků na svém území

Austrálie hlásí nález nejstarších pterosauřích pozůstatků na svém území

Senzační nález učinili paleontologové v australské provincii Victoria - narazili na zkameněliny dvou jedinců křídového pterosaura, létajícícho plaza, který byl současníkem a blízkým příbuzným dinosaurů. Tento objev je pro zemi protinožců velice významný hned z několika důvodů: jedná se o první nález pterosaura v této provincii a zároveň první nález mláděte pterosaura na území tohoto kontinentu. Navíc oba jedinci patří mezi gelogicky nejstarší pterosaury v rámci celého území Austrálie.


Velcí masožraví dinosauři měli zřejmě zuby schované pod rty

Velcí masožraví dinosauři měli zřejmě zuby schované pod rty

Masožraví dinosauři, jako například tyranosaurus, alosaurus nebo giganotosaurus byli po dlouhou dobu zobrazováni se zřetelně viditelnými zuby, podobně jako dnešní krokodýli. Bylo to dáno především podobností mezi dinosaury a těmito obojživelnými plazy a také vztahem mezi velikostí zubů a délkou čelistí. Nový výzkum se zaměřil na opotřebení zubů a také vztahy mezi velikostí zubů a délkou čelistí mezi žijícími i vyhynulými plazy. Výsledky této studie přinesly zjištění, že draví dinosauři měli zřejmě zuby skryté pod rty, čímž připomínali spíše varany komodské, než krokodýly.


5 nepravd a omylů o dinosaurech

5 nepravd a omylů o dinosaurech

Dinosauři jsou stále velmi populární téma a v dnešní době vám k tomu, abych se o nich něco dozvěděli stačí jen pár kliknutí. Může se však stát, že nalezené informace mohou být zastaralé, nepřesné nebo naprosto zavádějící. V tomto článku se na pět takových tvrzení podíváme.


Hrejte si: Výroba ledovce s dinosaury

Hrejte si: Výroba ledovce s dinosaury

Venku není zrovna fajn počasí? Všechna ta vládní opatření v poslední době nám ubírají na možnostech jak děti zabavit. Přesto nemusíme zoufat! My jsme si doma s Kubíkem vyrobili balónkové ledovce s dinosaury. Výroba je opravdu jednoduchá a dítě si při tom trénuje svou zručnost, trpělivost a zároveň ho můžete poučit jak o vodě, ledě tak o dinosaurech. Podívejte se do fotogalerie z celé tvorby :-)


Dinosauři ve filmu aneb nejlepší filmy a pohádky o dinosaurech

Dinosauři ve filmu aneb nejlepší filmy a pohádky o dinosaurech

Téma dinosaurů je v kinematografii i televizních pořadech zpracováváno poměrně často. Prvním velkým lákadlem pro diváky, které přitáhlo řadu fanoušku této prehistorické zvěře z celého světa, byl jistě první film Jurský park od režiséra Stevena Spielberga z roku 1993, který byl adaptací stejnojmenného románu Michaela Crichtona.

Film se stal tolik úspěšným zejména díky speciálním efektům, jejichž prostřednictvím se tvůrci snažili věrně přiblížit typické rysy a rozmanitost jednotlivých druhů býložravců, masožravců, drobných i velkých dinosaurů a pterosaurů, jež byly nezávisle na původním přirozeném období zasazeni do jednoho velkého zábavního parku.