Parasaurolophus

Dinosaurus s podélným hřebenem

symbolv3

Parasaurolophus patřil mezi velké býložravce z rodiny hadrosaurů, kteří žili v západní části Severní Ameriky a přilehlých oblastech Asie přibližně 76 až 73 milionů let před naším letopočtem, tedy v období pozdní Křídy. Název tohoto druhu je odvozen od kostěného výběžku na vrcholu lebky, který měl tvar tuby nebo hřebene, a znamená téměř chocholatý ještěr. První zkameněliny byly nalezeny v roce 1922 v Kanadě, poté jich byla řada nalezena na celém území západní části Severní Ameriky a v Číně. V současné době jsou rozeznávány tři druhy – Parasaurolophus walkeri, Parasaurolophus tubicen a Parasaurolophus cyrtocristatus (s malým hřebínkem).

Vzhled

Všechny druhy parasaurolophů měly velké tělo posazené na dvou velkých zadních končetinách a dvou menších předních končetinách s dlouhým ocasem a krátkých krkem. Zvíře se mohlo pohybovat po dvou nebo po čtyřech. Specifickým znakem kromě stavby těla byl hřeben na poměrně malé hlavě, který byl nejčastěji tvarován do podlouhlé tuby, jež pravděpodobně sloužila jako komunikační nástroj. U samců byl hřeben větší a měl nejspíše sloužit také jako prostředek při hledání partnerky pro páření.

Velikost

Tento dinosaurus dosahoval délky kolem 10 metrů, výšky v hřebínku až 4 metry. Parasaurolophus vážil 2-3 tuny. Sdružoval se ve stádech o více kusech, které společně vyhledávaly potravu. Dle nalezených fosilií, které byly rozesety po celém západním pobřeží Severní Ameriky se předpokládá, že se stáda v průběhu života pohybovala za potravou po velkých teritoriích.

Tradiční potrava a zvláštní znaky

Parasaurolophové byli býložravci, živili se především rostlinami, které spásali ze země. Obdobně jako nynější přežvýkavci uchovávaly v ústní dutině pro pozdější potřebu. Tam se také nacházelo několik řad zubů, které byly uspořádány do skupinek a určeny ke tření potravy. Obdobně jako u jiných druhů se zuby neustále obnovovaly.

Zdroj obrázku: Wikipedia – https://cs.wikipedia.org/wiki/Parasaurolophus

Scroll to Top

Přihlášení / Registrace