Pteranodon

Bezzubé křídlo

symbolv3

Jedním z dinosaurů, kteří byli uzpůsobeni k letu, byl Pteranodon. Vedle pterodaktyla se jedná o druhého nejznámějšího pterosaura, v porovnání s ním byl o něco větší, první zkameněliny byly nalezeny v roce 1876 v severní části Severní Ameriky, další naleziště pak byly zaznamenány v Evropě a Asii. Název je odvozen z řečtiny a znamená okřídlený a bezzubý. Předpokládá se, že hojně žil v pozdní Křídě, přibližně 85-75 milionů let před našim letopočtem.

Vzhled

Jako většina pterosaurů i pteranodon se vyznačoval typickými znaky, kterými byl krátký ocas, blanitá křídla a prodloužená lebka s úzkým zobákem. V porovnání s ostatními druhy byl o něco větší (zejména, co se týče rozpětí) a vyznačoval se velmi krátkým zakrnělým ocasem, mohutnými dolními končetinami a velkým hřebenem na vrcholu lebky. Hřeben byl různý vzhledem k pohlaví – samci měli výběžek větší než samice. Lebka byla opatřena zobákem připomínajícím ten, který mají pelikáni, jež byl využíván k lovu. Vyskytovali se především v mořských oblastech a byli schopni přistávat i vzlétat z vody. K tomu mu pomáhaly robustní nohy, které jako jediné byly vybaveny tlustšími kostmi, zbytek těla byl tvořen velmi úzkou a dutou kostrou nezbytnou pro létání.

Velikost Pteranodona

Pteranodoni byli poměrně velcí pterosauři (tato větev živočichů není dle taxonomie přímo považována za dinosaury), kteří v kohoutku dosahovali výšky téměř 2 metry při rozpětí křídel 8-10 m. Celková hmotnost činila přibližně 25 kg. V porovnání s dnešními ptáky byli pteranodoni nejen větší co do stavby těla, ale měli také mnohém větší oči, které jim pomáhaly především při hledání kořisti.

Tradiční potrava a zvláštní znaky

Pteranodoni byli karnivoři, živili se především rybami, k jejichž lovu jim sloužil právě speciálně tvarovaný zobák, jímž mohli nabírat značné množství vody obsahující potravu. Jejich zobák neobsahoval žádné zuby, což zřejmě znamená, že potravu trhali nebo hltali.

Scroll to Top

Přihlášení / Registrace