Ve dvou se to lépe táhne

Přestože tyranosauridi patří mezi nejznámější dinosaury, o jejich mláďatech se toho zatím ví jen velmi málo. Je to především kvůli tomu, že jejich kosti byly velmi křehké, což znamená, že neměly příliš velkou šanci k zachování. Nedávný 72 milonů let starý nález však přinesl nové informace o tom, jak se tito malí dinosauříci chovali.

Při průzkumu říčního břehu na severozápadě kanadské provincie Alberta paleontologové objevili spousty dinosauřích stop, které byly svědectvím "dopravní špičky" na pradávné pláži. Scházeli se zde zřejmě dinosauři z celého okolí, aby přišli uhasit žízeň a osvěžit se v chladivé vodě. Mezi množstvím stop vědce zaujalo sedm malých otisků chodidel, které naznačovaly, že se jejich původci pohybovali ve dvojici. Tvar a vzdálenost jednotlivých stop odpovídala tomu, co by po sobě zanechala asi 30 centimetrů vysoká mláďata některého z tyranosauridů, jako byli albertosaurus nebo gorgosaurus, blízcí příbuzní obávaného Tyrannosaura rexe. Stopy totiž obsahovaly také otisky drápů typické pro dravce.

Vše, co je vědcům o chování těchto dinosaurů známo, pochází ze zkamenělých stop a kostí, které nesou známky po zubech. Poraněné lebky svědčí o tom, že se tyranosauři během soubojů navzájem kousali do tváří a stopy objevené v Britské Kolumbii zase poukazují na to, že občas sdružovali do větších skupin. Z těchto zjištění tak vychází najevo, že tyranosauři nebyli jen samotářští zabijáci, ale že v mládí vytvářeli skupinky podobně jako mláďata dnešních krokodýlů a nelétavých ptáků.

Přestože není možné stoprocentně určit, že je zanechal tyranosaurid i tak přinášejí tyto stopy fascinující důkaz, že se u některých druhů dinosaurů vyskytovalo skupinové chování.